QIDI PEBA 95A - 800g Filament
QIDI PEBA 95A - 800g Filament
QIDI PEBA 95A - 800g Filament
Brand: QIDI TECHNOLOGY
Estimated Arrival: Between May 14 and May 20.
*Eligibility varies by product.
Why Buy From 3D Printers Depot®
PEBA 95A - 800g Filament
3D Printers Depot is proud to be an exclusive QiDi Technology Premium Reseller in the USA.
🚚 In stock and ready to ship on the same or the next business day from the local warehouse. 🚚
Product Features
  • High Energy Return
  • Low Density
  • Superior Low-Temperature Flexibility
  • Dynamic Fatigue
  • Chemical Resistance
Cautions for Use
  • Dry the filament before use
  • Apply a glue stick or bed adhesive to ensure easy part removal
  • Supports may be difficult to remove
QIDI PEBA 95A
PEBA 95A is a high-performance 3D printing material that blends the mechanical toughness of Nylon with the exceptional elasticity of an elastomer. Its most defining characteristics, compared to standard TPU, are its superior energy return (rebound) and lightweight properties (low density), combined with the ability to maintain excellent flexibility and fatigue resistance even in extreme cold. This unique "light-yet-bouncy" profile makes it the premier choice for professional athletic gear, advanced damping systems, and high-performance industrial components.
QIDI-PEBA-95A-Features
Ultimate Energy Return.
QIDI-PEBA-95A-Energy-Return
Feather-Light Density
Engineered for weight-sensitive applications, PEBA is over 12% lighter than standard TPU 95A. It significantly reduces the overall weight of parts without compromising strength, making it the top choice for pro-grade sports gear and aerospace components.
 QIDI-PEBA-95A-Feather-Light
Extreme Cold Resistance
QIDI-PEBA-95A-Cold Resistance
Dynamic Fatigue & Chemical Resistance.
QIDI-PEBA-95A-Chemical-Resistance
Multifunctional application scenarios
PEBA 95A is ideal for a wide range of applications, from high-rebound sporting goods and flexible industrial components to medical prototypes, thanks to its exceptional elasticity, low-temperature toughness, and fatigue resistance.
QIDI-PEBA-95A-Multifunctional-application
Specifications:
Accessory Compatibility
Recommended Not Recommended
Multi-color printing system / QIDI BOX
Support Filament PLA Basic /
Build Plate QIDI PEI Plate, QIDI Smooth Plate, QIDI Cool Plate, HF Plate, PC Plate /
Nozzle Brass/Copper plated Nozzle (0.2/0.4 / 0.6mm) Hardened Steel Nozzle (0.2/0.4 / 0.6mm) Bimetal Nozzle (0.2/0.4 / 0.6mm) Tungsten Carbide Bimetal Nozzle (0.2/0.4 / 0.6mm) Brass/Copper plated Nozzle (0.8mm) Hardened Steel Nozzle (0.8mm) Bimetal Nozzle (0.8mm) Tungsten Carbide Bimetal Nozzle (0.8mm)
Recommended Printing Settings
Drying Settings (Blast Drying Oven) 70-75 °C,4-6 h
Nozzle Temperature 230-260 °C
Bed Temperature 35-75 °C
Printing Speed 20-120 mm/s
Physical Properties
Density 1.01 g/cm³
Melt Flow Rate 30 g/10min(235°C,2.16kg)
Vicat Softening Temperature 102.8°C
Water absorption 1.56 %
Mechanical Properties
Tensile breaking strength (X-Y) 32.58±0.64 MPa
elongation at break (X-Y) 1106.8 ± 65.66 %
Tear Strength (Z) 86.22 ± 5.36 KN/m
Charpy impact strength at +23°C Non-break
QIDI-Reseller-Certificate
Accessory Compatibility
Recommended Not Recommended
Support Filament PLA Basic /
Recommended Printing Settings
Nozzle Temperature 230-260 °C
Bed Temperature 35-75 °C
Printing Speed 20-120 mm/s
Physical Properties
Density 1.01 g/cm³
Water absorption 1.56 %
Mechanical Properties
QIDI-Reseller-Certificate
Price Guarantee
Our 100% Price Guarantee has some limitations: